Past State Master Councilors

2012 Jay Kuruvilla, Trinity
2011 Nathan Beattie, Edmond
2010 Jonathan Cox, Edmond
2009 Jaymie Jordan, Del City
2008 Ryan Rudebock, Siloam
2007 Corbin Johns, Siloam
2006 Justin Edwards, Owasso
2005 Lanney Diotte, Del City
2004 Cody Martin, Owasso
2003 Eric Bowman, Owasso
2002 Greg Henke, Midwest City
2001 Michael Fritz, Howard Weber
2000 Nick Bench, Trinity
1999 Wayne Elder, Trinity
1998 Brad Northcutt,William E. Godfrey
1997 John Feary, Delta
1996 Jeff Saxton, Siloam
1995 Michael Lane, Del City
1994 Chad Northcutt, Yukon
1993 Daniel Minkle, Myrtle
1992 Jeff Walters, Muskogee
1991 Jeff Morrison, Siloam
1990 Trey Clure, Midwest City
1989 Ralph deCardenas, Myrtle
1988 Mark Osby, Will Rogers
1987 Joe C. Stehr, Del City
1986 Kenny Tate, Delta
1985 Johnny Onkst, Del City
1984 Jeffrey Forsythe, Edmond
1983 Gilbert G. Wright, Highland Park
1982 Bill Lockhart, Edmond
1981 John Durie, Siloam
1980 Jimmie Maynard, Cushing
1979 Martin Crawford, Edmond
1978 Mike Platner, Howard Weber
1977 Jan Watkins, Cushing
1976 William Blake Rider, Sunset
1975 Stephen Clouser, Highland Park
1974 Jeffrey Munroe, Midwest City
1973 William McLain, Harry G. Coad
1972 Ron Minshall, Del City
1971 Dan Montague, Sir Galahad
1970 Paul Bohannan, Del City
1969 Tom Bayless, Highland Park
1968 Daryl McCall, Duncan
1967 Steve Williams, Highland Park
1966 John G. Leyh II, East Tulsa
1965 Joe R. Manning, Jr., Cushing
1964 Gerald Fleming, Cushing
1963 Elvis Pennington, Ponca City
1962 Leslie Sipes, Midwest City
1961 Fred Martin, Edmond
1960 P. Gary Bassham, Delta
1959 Harold Logsdon, Trinity
1958 Dick Sifers, Trinity
1957 Wayne Jones, Delta
1956 Frank Ketchum, Cushing
1955 Joe A. Williams, Guymon
1954 Don Williams, Lawton/John Sterling, Delta
1953 Ken Kirby, Siloam
1952 Fenton Huff, Siloam
1951 Lonnie Boyers, Edmond
1950 Thomas McNeely, Trinity
1948 - 48 No Conclave
1947 Thomas McNeely, Trinity
1943 - 46 No Conclave
1942 Orange Wilson
1941 Leon Storm, Siloam
1940 Duncan Brown, Delta
1939 Bill Foster, Holdenville
1938 Douglas Williams, Tonkawa
1937 Robert G. Hyde, Holdenville
1936 Arnold Moore, Howard Weber
1935 Kenneth Harris, Ardmore
1934 Dow Gumerson, Sir Galahad
1933 Burney Brasel, Drumright
1932 James Wycoff, Tonkawa
1931 Lloyd D. Bushnell, Muskogee
1930 W.L. “Fay” Francis, Muskogee
1929 Sherron W. Johnson, Oklahoma City
1928 Clifford C. Burne, Ada
1927 Royden M. Steward, Bristow
1926 George Sullivan, W.F. Ewing
1925 Amick Sponsier, Muskogee
1924 Carlton E. Sterns, Oklahoma City
1923 George E. Poulter, Ardmore
1922 Principal Rippley, Okmulgee

A Total of 78 State Master Councilors have served 76 terms of office. Total by Chapter Siloam (8), Cushing (5), Delta (6), Del City (6), Edmond (5), Highland Park (4), Muskogee (4), Trinity (6), Midwest City (4), Howard Webber (3), Ardmore (2), Sir Galahad (2), Holdenville (2), Myrtle (2), Owasso (3),Tonkawa (2), OKC (2), Ada, Bristow, H. G. Coad, Duncan, Drumright, East Tulsa, W. E. Godfrey, W.F. Ewing, Guymon, Lawton, Okmulgee, Ponca City, Will Rogers, Sunset and Yukon, each had one State Master Councilor. (The Chapter affiliation of the 1942 State Master Councilor is unknown.)